Sikerrel zárult a gazdasági igazságosságról szóló konferencia
Társszervezőként vettünk részt a "Mit tehet Magyarország a globális gazdasági igazságosságért?" című konferencián, május 26-án a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Zagyva Richárd, országos igazgató "Fenntartható fejlődés és a globális igazságosság elősegítése a Katolikus Karitász humanitárius és fejlesztési tevékenységén keresztül" címmel tartott előadást.
A konferencia célja az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a globális gazdasági igazságtalanságokra, a fenntartható fejlődési célok megvalósulásának akadályaira, és hogy Magyarország milyen szerepet vállalhat ezek leküzdésében.
Az eseményt számos neves hazai és nemzetközi szervezet közösen hívta életre, köztük a Bodrog Egyesület, Caritas Internationalis, Caritas Europa, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Reflex Környezetvédő Egyesület, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézete. A rendezvény az Európai Unió DEAR programjának társfinanszírozásával, valamint a hazai Energiaügyi Minisztérium támogatásával valósult meg.
Az konferencia egyik meghatározó kiindulópontját Ferenc pápa jubileumi évre szóló felhívása jelentette, amelyben külön hangsúlyt fektetett a legszegényebb országokat sújtó adósságteher enyhítésére. Ez a rendkívüli, tízévente kínálkozó alkalom nem hagyható figyelmen kívül, különösen a fokozódó társadalmi és környezeti válságok, valamint a világméretű szolidaritás gyengülése fényében.
A délelőtti szekcióban szakértők elemezték a globális igazságosság jelenlegi állapotát, különös tekintettel a fejlődő országokat sújtó adósságválságra és az ENSZ nyári fejlesztésfinanszírozási konferenciájának jelentőségére. Elhangzott: a fenntartható fejlődési célok megvalósítása világszerte lelassult, és a szegénység, illetve az éhezés felszámolása terén elért korábbi eredmények is veszélybe kerültek. Fontos és inspiráló gondolatokat osztott meg Székely János, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottságának elnöke is a gazdasági igazságosság keresztény szemléletéről szóló előadásában.
A délutáni szekció a magyar szervezetek jó gyakorlataira fókuszált, itt tartotta meg előadását Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász országos igazgatója Fenntartható fejlődés és a globális igazságosság elősegítése a Katolikus Karitász humanitárius és fejlesztési tevékenységén keresztül címmel. Bemutatójában részletesen ismertette a Karitász nemzetközi fejlesztési programjait és humanitárius segélyakcióit, különös figyelemmel a globális dél országaira. Kiemelte, hogy a Karitász nem csupán katasztrófahelyzetekben nyújt gyors segítséget, hanem hosszú távú, fenntartható fejlesztési projektekben is aktívan részt vesz.
Az esemény végén a résztvevők közösen megvitatták, hogy Magyarország milyen formában tudja támogatni az ENSZ júliusi, sevillai fejlesztésfinanszírozási konferenciáján a globális kormányzási reformokat.
A rendezvény, ahol tudósok, döntéshozók, civil szervezetek és egyházi szereplők egyaránt jelen voltak, megerősítette: a globális szolidaritás erősítése közös felelősség. A Katolikus Karitász számára továbbra is fontos cél, hogy a hazai társadalom figyelmét felhívja a nemzetközi igazságtalanságokra, és aktívan hozzájáruljon azok enyhítéséhez – hitből fakadó küldetésként, de szakmailag is megalapozott módon.
Fotó: Caritas Europa
Katolikus Karitász - Carirtas Hungarica