Felzárkózó Települések
A Katolikus Karitász 2017-től valósít meg diagnózis alapú jelenlét módszertanra épülő fejlesztő programokat: kezdetben a „Végtelen lehetőség” projekt keretein belül a Sellyei járásban, majd 2019-től elinduló Felzárkózó Települések kormányprogram részeként több településen.
A Kormány a 1404/2019. (VII. 5.) Korm. határozattal indította útjára a „Felzárkózó települések” programot, amelynek értelmében célzott programmal szükséges segíteni az ország 300 leghátrányosabb helyzetű, a Központi Statisztikai Hivatallal együttműködésben kiválasztott települését. A program a fogantatástól a foglalkoztatásig: állandó, tevékeny, együttérző jelenléttel kíséri végig az itt élőket, hogy az évtizedek óta megoldhatatlannak tűnő nehézségek helyébe megoldások lépjenek, a rászorultságot pedig felváltsa a fenntartható öngondoskodás. A hátrányos helyzetű települések világában a szavak és közös élmények egészen más jelentéssel bírnak. Az ott élő emberek alapélménye a lehetőségek hiánya és az eszköztelenség miatt érzett általános kilátástalanság. A kivezető utat a felzárkózást segítő, diagnózis alapú program jelentheti. A 300 település szakaszosan kerül bevonásra az Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakmai irányításával, karitatív, civil és egyházi szervezetek megvalósításában. A végrehajtás szakmai támogatását a 2019. május 1-jétől a társadalmi felzárkózási területet is irányító Belügyminisztérium biztosítja.
A települési programok megvalósítása a helyi adottságok feltárásán, szakmai jelenléten, vagyis Jelenlét programon, és egyedi helyzetfelmérés szerint kialakított komplex beavatkozásokon alapulnak. A Jelenlét átfogó célja a leszakadó települések szociális- és infrastrukturális ellátottságának fejlesztése, és az ott élő emberek és közösségek életében pozitív, előremutató változások előidézése, a szükséges szakmai tudás, támogatások és szolgáltatások biztosítása, ezek beépítése a helyi települési-, és térségi közigazgatási rendszerbe és közösségi folyamatokba.
A Jelenlét program megoldást kínál a kora- és kisgyermekkori, az iskoláskori, szakképzési, foglalkoztatási beavatkozásoktól az egészségügyi és lakhatási elemekig.
A Katolikus Karitász jelenleg Baranya megye 11 településén vesz részt megvalósítóként a programban.
FELZÁRKÓZÁS és a Katolikus Karitász
MIÉRT CSINÁJUK?
Mert hiszünk az egyének, a családok, így a helyi közösségek készségeinek, képességeinek és attitűdjének fejlesztési lehetőségeiben. Hisszük, hogy ezáltal hosszútávon a hátrányos helyzetű közösségek további leszakadása megállítható és felelősségvállalásuk, öngondoskodásuk erősödik.
MIT CSINÁLUNK?
Helyszíni jelenlétünkkel, szervezeti erőforrásainkkal (tudásunkkal, tapasztalatunkkal, hitünkkel), valamint a helyi igényekhez, szükségletekhez igazodó szolgáltatásokkal és fejlesztésekkel segítjük és támogatjuk a közösségeket fejlődésükben.
HOGYAN CSINÁLJUK?
- ÉRTÉKEK MENTÉN – a Katolikus Egyház értékeivel összhangban
- JELENLÉTTEL – folyamatos helyszíni jelenlét biztosításával és a példamutatás erejével
- DIAGNÓZISSAL – a valós igényekhez és szükségletekhez tervezett beavatkozásokkal
- KOMPLEXEN – a „fogantatástól a foglalkoztatásig” terjedő szolgáltatásokkal és fejlesztésekkel
- KÖZÖSEN – a közöséggel együtt „mozogva”: nem nélkülük, nem helyettük, hanem közösen
- FELELŐSSÉGGEL – a jelenlét felelősségével: tartós szerepvállalással
- FOKOZATOSAN – apró lépésekkel
Kiadványaink: Felzárkózó településeink bemutatása
fotó: Magyar Kurír